پروتز باسن با استفاده از ایمپلنت ، یکی از گزینه هایی است که می توان به واسطه آن به باسنی گردتر ، محکم تر و زیبا تر دست پیدا کرد. امروزه پروتز باسن با استفاده از ایمپلنت های سیلیکون جامد انجام می شود. این ایمپلنت ها عموماً زمانی مورد استفاده قرار می گیرند که بیمار ، از نواحی دهنده چربی برای اجرای فرایند بزرگ کردن باسن با روش لیفت باسن برزیلی ، برخوردار نباشد. در طول فرایند عمل ، ایمپلنت ها از طریق یک یا دو برش ایجاد شده در خطوط طبیعی باسن ، در ناحیه مورد نظر قرار داده می شوند، در این مقاله دکتر شیرزادگان به طور مفصل به این موضوع پرداخته اند پس با ما همراه باشید.

پروتز باسن - دکتر شیرزادگان

چه افرادی داوطلب مناسب پروتز باسن هستند؟

داوطلبین این پروسه باید از سلامت فیزیکی برخوردار بوده و غیر سیگاری باشند. بعلاوه افرادی که از شکل ظاهری و اندازه باسن خود ناراضی هستند نیز کاندیدای خوبی برای این عمل محسوب می شوند. برخی بیماران احساس می کنند باسن آنها بسیار کوچک بوده و شکل کلی باسن برایشان خوشایند نیست. پروتز باسن می تواند چارچوب بدن شما را بهبود بخشیده و شکل مطلوب و کانتوری زیبا در اندام شما را خلق کند.

مشاوره با دکتر اسماعیل شیرزادگان می تواند در تعیین این مطلب که آیا پروتز ، برای شما گزینه خوبی است یا خیر ، مفید واقع شود. در طول جلسه مشاوره ، درباره انتظارات و اهداف شما از قرار گرفتن تحت جراحی ، صحبت می شود. شما می توانید کلیه سوالات خود مرتبط با فرایند پروتز باسن را نیز در این جلسه مطرح کنید. پزشک یک طرح جراحی اختصاصی را برای کمک به تامین و تحقق اهداف شما از جراحی، ترسیم می کند.

اقدامات قبل از جراحی پروتز باسن

بزرگ کردن باسن با جایگذاری ایمپلنت انجام می شود و با توجه به دوام و ماندگاری بالای آنها ، از محبوبیت زیادی برخوردار است.

قبل از فرایند ، پزشک به طور کامل در خصوص مزایا و معایب پروسیجر پروتز باسن با شما گفتگو می کند. او تست های فیزیکی را انجام داده و سابقه پزشکی ، داروها و مکمل های مصرفی و بیماری های شما را بررسی می کند. با اطلاعات کسب شده قبل از درمان ، علاوه بر تعیین داوطلبی شما ، بهترین طرح درمان نیز برای شما ترسیم می شود.

پزشک به شما توصیه هایی را در خصوص توقف مصرف سیگار و الکل در یک بازه زمانی مشخص به دلیل اختلالات ناشی از مصرف این دو ماده در نتیجه جراحی ، ارائه می کند.

قبل از فرایند ، داروهای تجویز شده توسط پزشک را تهیه کرده و در منزل بگذارید. همچنین محلی را در منزل برای سپری کردن دوره ریکاوری تجهیز کنید.

لازم است با کسب آگاهی کافی سطح انتظارات خود را در حدی منطقی حفظ کنید. این هدف با مطرح کردن تمامی سوالات مرتبط با فرایند و دریافت پاسخ از سوی پزشک ، محقق می شود.

اهمیت انتخاب متخصص جراحی پروتز باسن

این پروسه ، یک فرایند بسیار حساس است. آشنایی کامل پزشک به آناتومی بدن و تسلط بر به روز ترین تکنیک های جراحی پروتز باسن و نیز برخورداری از یک نگاه هنری جهت خلق نتیجه ای زیبا و در عین حال طبیعی ، از ضروریات بوده و محقق شدن تمامی این اهداف ، دقت عمل بیمار در انتخاب جراح ماهر و با تجربه را می طلبد.

موقیت قرار دادن ایمپلنت در پروتز باسن

موقعیت قرار گرفتن پروتز ، به گونه ای انتخاب می شود که هیچگونه آسیبی به بافت و اعصاب اطراف ناحیه درمان وارد نشود. سه موقعیت برای قرار دادن ایمپلنت وجود دارد:

1 . در میان عضلات باسن

2 . در زیر عضلات باسن

3 . زیر فاشیا ( ناحیه سفت واقع بر روی عضله )

پزشک برای اطمینان از محکم قرار گرفتن ایمپلنت در موقعیت مناسب ، لایه های جدا شده را به تفکیک بخیه زده و نهایتاً ناحیه درمان را پانسمان می کند. برش ها در موقعیت های استراتژیک یعنی در لابلای خطوط و چین های طبیعی باسن ایجاد می شوند تا کمتری اثر زخم از آنها بر جای بماند.

تفاوت لیفت باسن برزیلی و پروتز باسن

بزرگ کردن باسن با روش لیفت باسن برزیلی ، اساساً به مقدار چربی از نواحی دهنده محدود می باشد. برای مثال ، اگر بیمار بسیار لاغر باشد ، مقدار چربی کافی برای برداشت و تزریق به باسن برای کسب نتیجه مطلوب وجود نخواهد داشت. به طور کلی ، زمانی که بیمار در نواحی دهنده ، چربی کافی برای برداشت و تزریق به باسن ، در اختیار نداشته باشد ، پزشک برای بزرگ کردن باسن ، پروتز باسن را توصیه می کند که در آن از ایمپلنت برای شکل دادن به باسن استفاده می شود.

لیفت باسن با اوتواوگمنتیشن

لیفت باسن اغلب به همراه لیفت بخش تحتانی بدن انجام می شود. این کار در بیمارانی که افت وزن قابل ملاحظه ای داشته و باسن ها در پی این کاهش وزن ، صاف و غیر برجسته شده اند ، انجام می شود. برش ترانس ورس درست در بالای خط چین باسن ، ایجاد می شود. پوست و بافت اضافی برداشته شده و باسن بالا کشیده می شود.گاهی اوقات ، به جای برداشتن بافت اضافی ، فلپ هایی از این بافت را می توان در ناحیه باسن بمنظور بزرگ کردن آن ، چرخش داد. این فرایند را می توان با پروتز باسن ترکیب نمود. کل فرایند ، در حدود دو ساعت طول می کشد و زمان ریکاوری نیز حدوداً یک هفته می باشد. پزشک توصیه می کند که به مدت حداقل سه هفته از انجام ورزش های ایروبیک خودداری کرده و ورزش های سنگین را تا شش هفته به تعویق بیاندازید.

زمان ریکاوری در پروتز باسن

به نظر دکتر اسماعیل شیرزادگان ، ریکاوری بعد از عمل ، به نوع پروسیجر انجام شده وابسته است. تکنیک های استفاده شده توسط جراح و نیز پکیج دستورالعمل های بعد از فرایند جراحی ، در نحوه پیشرفت دوره ریکاوری و مدت زمان آن دخیل می باشد. در دستورالعمل های بعد از پروتز باسن به بیمار توصیه می شود تا حداقل برای دو هفته از نشستن بر روی باسن خودداری کرده و گن های مخصوص تجویز شده را بر تن کند. به طور کلی بیمار می تواند فعالیت های سبک را پنج روز بعد از جراحی از سر بگیرید. در طول چند روزی که درد بعنوان عارضه بعد از جراحی ، تجربه می شود ، پزشک مصرف داروهای مسکن را توصیه می کند. در طول دوره ریکاوری ، باید از وارد آمدن فشار به ناحیه درمان ، جداً خودداری شود.

چه مدت بعد از پروتز باسن می توان نشست؟

بیمار اغلب سه هفته بعد از جراحی پروتز باسن ، می تواند بنشیند. برخی جراحان ترجیح می دهند که بیماران آنها ، تا شش هفته از نشستن بر روی باسن خودداری کنند. در زمان خوابیدن ، بهتر است بیمار در موقعیتی بخوابد که احساس راحتی بیشتری در آن موقعیت دارد ولی ترجیح پزشک این است که تا حتی امکان ، از دراز کشیدن بر روی باسن خودداری شود.

آیا فرایند بزرگ کردن باسن با پروتز دردناک است؟

پروتز باسن بعنوان یک فرایند زیبایی بدون درد شناخته شده است. البته آستانه تحمل درد در افراد مختلف متفاوت است ، ولی پزشک برای مدیریت کردن درد احتمال تجربه شده بعد از رفع اثرات بیهوشی ، داروهای مسکن را برای بیمار خود تجویز می کند تا تحمل درد را برای بیمار ، آسان تر کند.

خطرات پروتز باسن

به طور کلی ، این فرآیند به عنوان یک فرایند بی خطر محسوب می شود. برخی خطراتی که در موارد بسیار نادر ، احتمال وقوع آنها وجود دارد ، شامل تغییر در گیرنده ها یا اعصاب حسی ، نکروز چربی ، هماتوم ، تجمع مایع شبیه به سروما ، عفونت و ناهماهنگی در کانتور می باشد.

حتی در برخی موارد نیز نکروز پوست یا بافت نرم ، اتفاق می افتد.

لازم به ذکر است که کلیه عوارض فوق الذکر ، دارای ارتباط مستقیم با حساسیت در انتخاب جراح پلاستیک می باشد. در صورت دقت در انتخاب جراح ، احتمال بروز این عوارض جانبی ، حتی به صفر می رسد. در صورتیکه این دقت و احساسیت در انتخاب جراح به کار گرفته نشود ، علاوه بر عوارض فوق می توان انتظار مشکلاتی که حتی برای زندگی فرد ، تهدید آمیز باشد را داشت.

هزینه جراحی پروتز باسن در تهران

جراحی بزرگ کردن باسن یک فرایند جراحی زیبایی و گزینشی است که دامنه قیمت و هزینه آن ، تحت تاثیر فاکتورهای مختلف ، متغیر می باشد. برخی فاکتور های تاثیر گذار در هزینه پروتز باسن در سال 1400 و 1401 ، شامل مواردی از قبیل موقعیت جغرافیایی مرکز درمان ، مهارت و تجربه جراح و دامنه تغییرات مورد نیاز در طول فرایند می باشد. بعلاوه ، پارامترهایی از قبیل نوع فرایند بیهوشی نیز در قیمت نهایی ، تعیین کننده هستند.