جراحی گوش که تحت عنوان اتوپلاستی نیز شناخته می شود، می تواند شکل، موقعیت یا تناسب گوش با سایر بخش های صورت و سر را بهبود بخشد. یک نقص در ساختار خارجی گوش، که جنبه مادرزادی داشته یا در طول فرایند رشد ، تشدید شده است، با عمل گوش قابل درمان است. این فرایند درمان می تواند بدشکلی ایجاد شده در گوش ها در اثر آسیب دیدگی را نیز رفع کند. در این مقاله دکتر شیرزادگان بهترین دکتر جراح گوش در تهران توضیحات جامعی مطرح نموده اند که توصیه می شود این مقاله را حتما مطالعه کنید.

جراحی گوش - دکتر شیرزادگان

جراحی گوش یک شکل طبیعی تر را خلق کرده و تعادل و تناسب بین گوش ها و صورت را بوجود می آورد. اصلاح حتی بدشکلی های جزئی می تواند مزایای قابل ملاحظه ای را در رضایت از شکل ظاهری و بالا بردن سطح اعتماد به نفس بر جای گذارد. اگر گوش های برجسته یا بد شکل تان برایتان آزار دهنده است ، جراحی گوش در تهران یا سایر شهرها ، راه حل مشکل شما است.

چه چیزی باعث برجسته شدن گوش ها می شود؟

گوش خارجی اغلب نسبت به سر ، تحت زاویه 21 ای 30 درجه قرار دارد. زاویه بیشتر از 30 درجه باعث برجسته به نظر رسیدن گوش ها می شود.

برجسته بودن گوش ها می تواند جنبه ژنتیکی داشته یا در اثر بیماری که رشد غضروف را تحت تاثیر قرار داده ، یا در اثر آسیب دیدگی ، اتفاق افتاده باشد. هر یک از این فاکتورها می تواند بر روی یک یا هر دو گوش ، اثر بگذارد و باعث نیاز به عمل جراحی گوش شود. البته داشتن گوش های برجسته ، بر روی شنوایی فرد ، هیچ تاثیری نمی گذارد. در موارد نادر ، برجسته بودن گوش ها ، عامل وراثتی دارد. اغلب 30 درصد کودکان دارای گوش های برجسته ، در بدو تولد ، گوش هایی با ظاهر نرمال دارند ، ولی در طول سه ماهه اول بعد از تولد آنها ، شکل ظاهری گوش ها ، شروع به تغییر می کند.

جراحی گوش قادر به درمان چه مشکلاتی است ؟

 • گوش های بسیار بزرگ – موقعیتی که میکروتیا نامیده می شود.
 • برجستگی گوش ها در یک یا هر دو گوش در درجات مختلف – این مشکل با از دست رفتن شنوایی ، هیچگونه ارتباطی ندارد.
 • نارضایتی از نتیجه جراحی گوش قبلی

چه کسانی داوطلب ایده آل عمل گوش محسوب می شوند؟

افرادی که داوطلب خوب برای جراحی گوش توسط دکتر شیرزادگان در تهران به شمار می آیند ، باید :

 • سالم باشند و به بیماری تهدید کننده زندگی یا عفونت مزمن گوش که درمان نشده رها شده است ، مبتلا نباشند.
 • حداقل 5 سال داشته و یا در سنی باشند که غضروف گوش آنها برای اصلاح ، به پایداری کافی رسیده باشد.
 • بتوانند دستورالعمل های بعد از عمل گوش را به خوبی اجرا کرده و به اندازه کافی همکاری نمایند.
 • بتوانند احساسات خود را در زمان صحبت درباره جراحی ، بیان کنند.

افراد بزرگسال نیز علاوه بر برخورداری از سلامت عمومی خوب و عدم ابتلا به بیماری تهدید کننده زندگی ، باید نگرش مثبت و اهداف ویژه ای از جراحی زیبایی گوش در ذهن خود داشته باشند ، توقعات آنها منطقی بوده و غیر سیگاری باشند. در صورت سیگاری بودن ، لازم است بیمار ، در موعد مقرر شده توسط پزشک ، به قطع استعمال آن ، اقدام نماید.

هزینه جراحی گوش در تهران

عمل گوش یک فرایند گزینشی و زیبایی محسوب می شود. به همین دلیل ، اغلب شرکت های بیمه ، هزینه های آن را پوشش نمی دهند. هزینه جراحی گوش در تهران و در سال 1400 و 1401 علاوه بر هزینه جراحی اصلی ، فاکتورهایی از قبیل هزینه های بیهوشی ، امکانات مرکز درمان را نیز شامل می شود. بعلاوه ، پارامترهایی از قبیل مهارت و تجربه جراح ، نوع پروسیجر استفاده شده و موقعیت جغرافیایی نیز در تعیین هزینه نهایی ، دخیل می باشند.

جلسه مشاوره جراحی گوش در تهران

موفقیت و ایمنی فرایند تا حد زیادی به اجرای یک جلسه مشاوره کامل وابسته است. در طول این جلسه ، سوالاتی در خصوص سلامت ، خواسته ها و سبک زندگی تان از شما پرسیده می شود.

در طول مشاوره جراحی گوش برای بحث درباره موضوعات زیر آماده باشید:

 • هدف و توقع تان از جراحی زیبایی گوش چیست؟
 • در حال حاضر چه داروها ، ویتامین ها و مکمل هایی مصرف می کنید؟ آیا آلرژی دارید ؟ آیا قبلاً عمل گوش  یا عمل زیبایی دیگری انجام داده اید؟
 • آیا الکل مصرف می کنید ؟ آیا سیگار می کشید؟

بعلاوه ، پزشک وضعیت سلامت عمومی شما و فاکتورها خطر را بررسی کرده و برای ثبت پزشکی شما ، از ناحیه درمان ، عکس می گیرد. او درباره گزینه ها و دوره های درمان با شما گفتگو می کند و نتیجه احتمالی از جراحی گوش و خطرات بالقوه را شرح می دهد.

برای یافتن جراح گوش خوب ، چه سوالاتی از او بپرسیم؟

 • آیا شما بورد تخصصی دارید؟ آیا به صورت تخصصی در حوزه جراحی پلاستیک دوره دیده اید؟
 • آیا در بیمارستان سابقه فعالیت دارید؟
 • تاکنون چند فرایند جراحی گوش انجام داده اید؟
 • آیا من داوطلب خوبی برای این عمل زیبایی گوش هستم؟

هچنین می توانید سوالاتی در خصوص طول مدت عمل گوش ، گزینه ها در صورت عدم رضایت از نتیجه جراحی و خطرات بالقوه این فرایند جراحی بپرسید. در طول جلسه مشاوره ، از جراح بالقوه خود بخواهید تا عکس های قبل و بعد سایر بیماران خود را به شما نشان دهد تا به این ترتیب بتوانید سطح کیفیت کار او را محک بزنید.

عوارض جراحی گوش

تصمیم گیری برای انجام یک جراحی پلاستیک ، یک فرایند کاملاً گزینشی و شخصی می باشد و شما می توانید با ارزیابی مزایا و معایب آن و مقایسه آنها با اهداف خود ، بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید. این تصمیمی است که تنها خود شما باید آن را اتخاذ کنید.

از شما خواسته می شود تا فرم رضایت نامه ای که نشانه مطالعه و درک کامل فرایند و خطرات و عوارض آن است را امضا کنید.

برخی عوارض بالقوه جراحی گوش ، شامل موارد زیر می باشد:

 • آلرژی به چسب ، بخیه ، یا تجهیزات استفاده شده برای تزریق
 • خطرات مرتبط با بیهوشی
 • عدم تقارن گوش ها
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • تغییر در حس گوش
 • بهبود ضعیف زخم
 • احتمال نیاز به جراحی ترمیمی
 • ناهنجاری در کانتور پوست
 • تورم و کبودی

همگی موارد فوق قبل از جراحی گوش ، مورد بحث قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که این عوارض تا حد زیادی تحت تاثیر مرحله انتخاب جراح خوب قرار دارد. در صورتی که در مرحله انتخاب جراح گوش خوب ، دقت عمل کافی را به کار ببندید ، می توانید میزان احتمال بروز این عوارض را به حد قابل ملاحظه ای کاهش داده و حتی به صفر برسانید. مهارت و تجربه جراح عمل گوش خوب ، نقش به سزایی در به حداقل رساندن عوارض ناشی از جراحی ایفا می کند.

چگونه برای جراحی گوش آماده شویم ؟

در مرحله آماده شدن برای فرایند عمل گوش ، از شما خواسته می شود :

 • تست های آزمایشگاهی لازم را انجام دهید.
 • برخی داروها را مورد مصرف قرار داده و تغییراتی را در داروهای فعلی ایجاد کنید.
 • سیگار کشیدن را در موعد مقرر شده توسط پزشک ، قبل از جراحی ترک کنید.
 • از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضد التهابی و مکمل های گیاهی که باعث افزایش احتمال خونریزی می شود ، خودداری کنید.

بعلاوه ، جراح دستورالعمل هایی را در خصوص اقدامات لازم در روز جراحی گوش و بعد از تکمیل فرایند جراحی ، در اختیار شما قرار می دهد که بمنظور دستیابی به نتیجه مطلوب ، موظف به اجرای دقیق آنها هستید.

فیلم جراحی گوش

مراحل جراحی گوش

مرحله اول : بیهوشی

داروهایی جهت ایجاد احساس راحتی در شما در طول فرایند مورد استفاده قرار می گیرد. گزینه ها شامل بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی می باشد. پزشک ، بهترین گزینه را متناسب با شرایط شما ، توصیه می کند.

مرحله دوم : برش

در اصلاح برجستگی گوش ها ، از تکنیک های جراحی گوش خاص بمنظور خلق نتیجه ای طبیعی استفاده می شود. برش ها در اتوپلاستی معمولاٌ در پشت سطح گوش ایجاد می شوند. وقتی ایجاد برش در جلوی گوش الزامی باشد ، پزشک آنها را در موقعیت هایی قرار می دهد که در چین های طبیعی گوش ، قابل پنهان شدن باشند. بخیه های داخلی و جذبی برای قرار دادن گوش در یک موقعیت مناسب با شکل جدید ، مورد استفاده قرار می گیرد.

مرحله سوم : بستن زخم ها

بخیه های خارجی برای بستن برش ها مورد استفاده قرار می گیرند. تکنیک ها ، اختصاصی بوده و باید مراقبت لازم برای پیشگیری از آسیب دیدن ساختارهای دیگر ، انجام شود.

مرحله چهارم : مشاهده نتایج

جراحی گوش ، نتیجه ای فوری را به دست می دهد که به محض برداشته شدن پانسمان ، قابل رویت می باشد. جای زخم بر جای مانده از جراحی ، در پشت گوش هایی که به عقب کشیده شده اند ، پنهان می شوند و در نتیجه ، عملاً جای زخمی قابل رویت نمی باشد.

ریکاوری بعد از جراحی گوش

درد بلافاصله بعد از جراحی گوش ، کاملاً طبیعی بوده و با داروی مسکن ، قابل کنترل است. گاهی بیمار احساس خارش در زیر پانسمان را نیز تجربه می کند. لازم است که پانسمان دست نخورده باقی بماند و به هیچ عنوان برداشته نشود. کوتاهی در مراقبت از پانسمان ، می تواند تاثیرات نامطلوبی را بر روی نتیجه درمان بر جای گذارد.

مراقب باشید به گوش تان فشاری وارد نشود. بعلاوه از قرار دادن ناحیه درمان ، در معرض نور مستقیم خورشید ، برنزه کردن ، سایش یا حرکت در طول دوره بهبود عمل گوش ، خودداری کنید.

مراقبت های بعد از جراحی گوش

 • پانسمان

شما کلینیک را در حالیکه دور سرتان پانسمان پیچیده شده است ، ترک می کنید.

در طول چک آپ اول ، پانسمان تعویض می شود و زخم ، کنترل شده و با مواد ضد عفونی کننده ، شستشو داده می شود. ناحیه درمان ، با پانسمان جدید ، پوشانده می شود. بهتر است در زمستان برای مراقبت از گوش ها در برابر سرما، از هدبند استفاده کنید.

نباید پانسمان را دستکاری کنید. استفاده از نوار الاستین بر روی گوش ها ، در طول دوره بهبود بعد از جراحی گوش ، ضروری است. این نوار الاستین ، ناحیه را تحت فشار قرار داده و به بهبود سریع تر کمک می کند.

 • رژیم غذایی و استراحت

تا زمان برداشته شدن پانسمان ، باید استراحت کنید. موقعیت ایده ال برای خوابیدن بعد از عمل گوش ، به پشت می باشد. باید با قرار دادن حداقل دو بالش ، سر خود را در موقعیت اندکی بالاتر از بدن قرار دهید. از خوابیدن به پهلو خودداری کنید تا به گوش ها فشاری وارد نشود.

حداقل تا 5 روز بعد از عمل جراحی گوش ، یعنی تا زمان برداشته شدن پانسمان ، در زمان استراحت ، این موقعیت را برای خوابیدن دنبال کنید.

 • مراقبت از زخم ها

در طول هفت روز اول بعد از جراحی گوش ، می توانید موها را با آب ولرم و شامپوی ملایم ( ترجیحاً شامپو بچه ) بشویید. مراقب باشید در موقع خشک کردن موها ، به گوش ها ضربه وارد نکنید.

بعد از برداشتن پانسمان باید ناحیه پشت گوش ها را با پنبه آغشته به مواد ضد عفونی کننده ، تمیز کنید.

به مدت چندین هفته بعد از عمل جراحی زیبایی گوش، از رنگ کردن مو یا استفاده از سایر مواد شیمیایی بپرهیزید.

 • ماساژ

پس از بهبود زخم ها می توانید اسکارها را ماساژ دهید.

لوسیون و ژل های مخصوص برای به حداقل رساندن هماتوم یا اسکار توسط پزشک توصیه می شود.

 • عادات نامطلوب

سیگار کشیدن را در طول دوره توصیه شده بعد از فرایند عمل گوش توسط پزشک ، کنار بگذارید.

نتایج جراحی گوش

عمل گوش ، تقریباً نتایج فوری را به دست می دهد. این ویژگی خصوصاً در مورد گوش هایی که مشکل آنها برجسته بودن بوده و در طول فرایند عمل ، عقب کشیده شده اند ، قابل ملاحظه تر است. جراحی گوش با توجه به اینکه گوش ها را در موقعیت نزدیک به سر قرار می دهد ، جای زخم قابل رویتی را بر جای نمی گذارد و اسکار ها در پشت گوش ها پنهان می شوند.

نتایج به دست آمده از عمل جراحی گوش دائمی بوده و شما می توانید برای همیشه از داشتن گوش هایی با شکل ظاهری و موقعیت نرمال ، بهره مند شوید.