پروسیجر تزریق چربی یا ترانسفر چربی فرایندی است که در آن، چربی از نواحی از بدن از قبیل ران ها، کمر، پهلو ها، شکم و غیره که تجمع چربی در آنها نا مطلوب است، برداشت شده و به نواحی دیگری که فاقد حجم هستند، تزریق می شود. این پروسیجر ماندگار و بی خطر، نتایج بسیار طبیعی را خلق می کند. هر ساله هزاران داوطلب زن و مرد، تحت درمان موفقیت آمیز گرافتینگ چربی قرار گرفته و از نتایج آن لذت می برند. در این مقاله دکتر شیرزادگان بهترین دکتر تزریق چربی در تهران توضیحات جامع و کاملی مطرح نموده اند که توصیه می شود مطالعه کنید.

تزریق چربی - دکتر شیرزادگان

چه زمان باید به فکر تزریق چربی باشیم؟

 • اگر در صورت شما نواحی وجود دارد که فرورفته و چین و چروک دار است.
 • اگر درمان با فیلر به دلیل موقتی بودن نتیجه، برایتان رضایت بخش نبوده و به دنبال یک روند درمان دائمی هستید.
 • اگر می خواهید کانتور بدن خود را بهبود بخشیده، اسکارها را درمان کرده و دست ها، صورت و سایر بخش های بدن خود را جوانسازی کنید.

آیا من داوطلب خوبی برای تزریق چربی هستم؟

هدف از گرافتینگ چربی، افزایش حجم در نواحی است که به علل مختلف از جمله بالا رفتن سن، حجم خود را از دست داده است. این نواحی شامل دست ها، صورت، ناهمواری های روی پوست، سینه ها و باسن می باشد. البته، شما باید از نواحی دهنده چربی نیز برخوردار باشید. یک داوطلب خوب باید از یک جریان خون سالم برخوردار بوده، به مشکل پزشکی مبتلا نبوده و در ضمن سیگاری هم نباشد. در صورت سیگاری بودن، بهترین دکتر تزریق چربی در تهران قطع مصرف را مدتی قبل از شروع فرایند، توصیه می کند.

نواحی که تزریق به آنها انجام می شود:

 • تزریق چربی به صورت

اگر بر روی پوست صورت شما خطوطی از قبیل خطوط لبخند، چین و چروک های پنجه کلاغی و سایر چین و چروک ها در نواحی مختلف صورت پدیدار شده است، می توان چربی را از شکم، ران ها و دیگر نواحی دهنده، برداشت کرده و در صورت تزریق نمود. اسکارهای آکنه و نواحی فرو رفته در صورت و گونه ها نیز با تزریق چربی، حجم از دست رفته خود را به دست می آورند. همچنین بهترین جراح پلاستیک از گرافتینگ چربی برای به حداقل رساندن خطوط بین بینی و لب، درمان فرورفتگی های پوست و نیز به حداقل رساندن چین و چروک ها در پیشانی، استفاده می کند.

 • بزرگ کردن سینه با تزریق چربی

اگر خواهان افزایش ملایم اندازه سینه های خود هستید، داوطلب خوبی برای گرافتینگ چربی به سینه ها محسوب می شوید، ولی برای کسب یک نتیجه خوب، سینه ها باید از شکل مناسبی برخوردار بوده و پوست نیز باید خاصیت ارتجاعی مناسبی داشته باشد. اگر پوست شما ضعیف باشد و سینه های افتاده ای داشته باشید، افزایش سایز سینه با تزریق چربی، گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. در این شرایط در کنار فرایند ترانسفر چربی، باید فرایندهایی از قبیل لیفت سینه نیز انجام شود.

 • بزرگ کردن باسن با ترانسفر چربی

بسیاری از افرادی که خواهان داشتن باسنی گرد تر و پر تر هستند، می توانند لیفت باسن برزیلی را انتخاب کنند که در آن، تزریق چربی، برای خلق باسنی با انحنای بیشتر، بدون استفاده از پروتز باسن ، انتخاب می شود. لیپوساکشن معمولاً برای تراش دادن ناحیه اطراف و جمع کردن چربی خودی که به بخش های مناسب تر تزریق می شود، مورد استفاده قرار می گیرد.

 • جوانسازی دست با تزریق چربی 

گرافتینگ چربی به دست ها یک روش موثر برای افزایش دادن حجم و از بین بردن چین و چروک ها، پوشش دادن رگ های پدیدار شده بر روی دست ها و بهبود کیفیت پوست، محسوب می شود.

اگر شما از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستید و نگرش تان به این فرایند زیبایی، مثبت است، داوطلب خوبی برای تزریق چربی محسوب می شوید.

فرایند تزریق چربی چگونه انجام می شود؟

چربی از نواحی دهنده بدن، برداشت شده و پس از شستشو و خالص سازی، با دقت و با استفاده از سوزن های مخصوص، در نواحی که قرار است تزریق در آنها انجام شود، انتقال داده می شود. گاهی به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب، لازم است پروسیجر تزریق چربی ، چندین بار تکرار شود. گرافتینگ چربی در سه مرحله 1 ) برداشت ، 2 ) خالص سازی و انتقال و 3 ) استقرار ، انجام می شود.

در مرحله برداشت، جراح، نواحی دهنده را تعیین کرده و آن را بی حس می کند. سپس یک برش کوچک ایجاد کرده و چربی را برداشت می نماید. پس از آن با تکنیک استریل، کانولا متصل به یک سرنگ را برای بیرون کشیدن چربی، در ناحیه وارد می کند.

در مرحله خالص سازی و انتقال، جراح، چربی را برای آماده کردن سلول های چربی جهت انتقال به سرنگ هایی که برای تزرق چربی مورد استفاده قرار خواهند گرفت، پردازش می کند. در فرایند خالص سازی، از سانتریوفوژ یا فرایند فیلتراسیون برای از بین بردن ناخالصی قبل از تزریق چربی ، استفاده می شود.

در مرحله استقرار، ناحیه ای که تزریق در آن انجام خواهد شد، آماده می شود. جراح، سوزن یا کانولا را در نقطه برش وارد می کند. سوزن تزریق، معمولاٌ به داخل و خارج ناحیه، چندین بار حرکت داده می شود. هر بار که سوزن وارد ناحیه تزریق می شود، یک خط از ذرات بافت چربی در صفحات بافت طبیعی، مستقر می شوند. این فرایند تا زمان رسیدن به نتیجه مطلوب و خلق شبکه ای از چربی گرافت شده، تکرار می شود. برخی جراحان، ماساژ دادن ناحیه تزریق شده را برای خلق کانتور رضایت بخش توصیه می کنند. برخی دیگر، تکنیک های دیگر از قبیل قرار دادن پانسمان یا بانداژ بر روی ناحیه گرافت شده را به کار می برند.

هدف، کمک به دستیابی به زیباترین و طبیعی ترین نتیجه و تبدیل فرایند به یک تجربه خوب برای شما می باشد.

آیا تزریق چربی ، جای زخم بر جای می گذارد؟

تنها جای زخم احتمالی، به فرایند لیپوساکشن مربوط می شود که برای برداشت چربی از ناحیه دهنده، مورد استفاده قرار می گیرد.

با توجه به اینکه برش های لیپوساکشن کوچک هستند، جای زخم بر جای مانده از آنها نیز کوچک بوده و در نواحی استراتژیکی ایجاد می شوند که امکان پوشش دادن آنها وجود داشته باشد.

مقدار درجه بر جای ماندن جای زخم به تکنیک استفاده شده و ویژگی های ژنتیکی بیمار وابسته است.

بیشتر اسکارهای لیپوساکشن به مرور زمان محو می شوند. اسکارهای قابل رویت زمانی شکل می گیرند که کانولای بزرگ برای لیپوساکشن مورد استفاده قرار گیرد.

انتخاب پزشک برای تزریق چربی در تهران

پزشک جراحی را انتخاب کنید که بتوانید با اعتماد کامل، فرایند جراحی خود را به دست او بسپارید. انتخاب جراح باید بر اساس پارامترهایی از قبیل تحصیلات، دوره های آموزشی، مدرک، تجربه تزریق چربی و سطح احساس راحتی شما با او، استوار باشد.

 • مشاوره با جراح

در طول جلسه مشاوره با جراح تزریق چربی ، این فرصت به شما داده می شود تا درباره خواسته هایتان از نتیجه درمان ، با او گفتگو کنید. بهترین دکتر تزریق چربی در تهران ، شما را بعنوان داوطلب تزریق چربی ، تحت بررسی قرار می دهد و با درک اهداف شما ، طرح درمان را متناسب با ترجیحات منطقی تان ، ترسیم می کند. او عکس هایی را گرفته و سوالات شما را با صبر و حوصله پاسخ می دهد.

جراح چه سوالاتی را از شما می پرسد؟

 • آیا به بیماری خاص یا آلرژی دارویی ابتلا هستید؟
 • آیا قبلاً تحت عمل جراحی قرار گرفته اید؟
 • آیا در حال حاضر مکمل ، ویتامین یا دارو مصرف می کنید؟
 • آیا الکل مصرف می کنید؟
 • آیا سابقه انجام پروسیجرهای زیبایی غیر تهاجمی دارید؟
 • از فرایند تزریق چربی چه انتظاری دارید؟
 • انگیزه شما برای قرار گرفتن تحت این درمان چیست ؟

چگونه برای تزریق چربی آماده شویم ؟

جراح، دستورالعمل های قبل از جراحی را به طور کامل در اختیار بیمار قرار داده و سوالات بیمار را پاسخ می دهد. او سابقه پزشکی بیمار را بررسی کرده و آزمایشات فیزیکی را برای تعیین داوطلبی بیمار انجام می دهد.

دستورالعمل های قبل از جراحی تزریق چربی ، شامل موارد زیر می باشد:

حداقل شش هفته قبل از پروسیجر، بمنظور اجتناب از بهبود ضعیف زخم و ایجاد اسکار، سیگار کشیدن را ترک کنید.

از مصرف آسپرین، داروهای غطر استروئیدی ضد التهابی و ویتامین هایی که باعث افزایش احتمال خونریزی می شوند، خودداری کنید.

صرفنظر از نوع روند، آبرسانی قبل و بعد از فرایند تزریق چربی برای داشتن یک ریکاوری بی خطر، الزامی است.

هماهنگی های لازم را با یکی از دوستان و نزدیکان خود جهت بر عهده گرفتن مسئولیت رانندگی و بازگرداندن شما به منزل بعد از تکمیل روند، انجام دهید.

در روز اجرای فرایند تزریق چربی چه اتفاقی می افتد؟

طول فرایند، به مقدار چربی مورد نیاز برای برداشت و تعداد محل های لیپوساکشن وابسته است. در تزریق چربی به صورت، در مقایسه با تزریق چربی به باسن یا سینه، مقدار چربی کمتری برداشت می شود.

داروهایی برای بی حس کردن نواحی درمان در هر دو محل برداشت و تزریق استفاده می شود.

جراح، متناسب با نیاز شما، از تکنیک های ویژه استفاده کرده و گاهی چند ترکیب را با یکدیگر ترکیب می کند.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

1 . فعالیت در طول 24 ساعت اول

بلافاصله بعد از جراحی، باید به مدت 24 ساعت استراحت کرده و از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید.

2 . در زمان خوابیدن، در موقعیتی قرار بگیرید که به نواحی که تزریق در آنها انجام شده است، فشاری وارد نشود.

3 . رژیم غذایی

بعد از ازریق چربی بهتر است رژیم غذایی مایع از قبیل سوپ، چای و نوشیدنی های بدون گاز مصرف کنید. جذب سدیم را به منظور کاهش تورم، محدود کنید. حتماً مقدار کافی آب بنوشید تا دهیدراسیون اتفاق نیافتد. به تدریج، در طول 24 ساعت بعد از فرایند تزریق، رژیم نرمال خود را از سر بگیرید.

4 . داروها، مکمل های گیاهی، ویتامین ها و الکل

داروهای تجویز شده توسط پزشک را طبق دستور مصرف کنید. در دوره مصرف دارو، الکل ننوشید. برای یک دوره سه هفته ای ، حتی زمانی که دارو مصرف نمی کنید، از مصرف الکل خودداری کنید چون مصرف الکل باعث احتباس آب می شود. اگر مکمل آهن مصرف می کنید، می توانید مصرف آن را از سر بگیرید.

5 . پانسمان

اگر از گن استفاده می کنید، پوشیدن آن را در طول 24 ساعت اول بعد از درمان، در ناحیه ای که چربی از آن گرفته شده است، ادامه دهید. در زمان دوش گرفتن می توانید گن را از تن درآورید و دوباره بر تن کنید. از وارد آوردن فشار در نواحی که تزریق چربی در آنها انجام شده است، خودداری کنید.

6 . مراقبت از زخم

بعد از 24 ساعت می توانید دوش بگیرید. در زمان دوش گرفتن تنها از آب ولرم استفاده کنید. از قرار دادن کمپرس سرد، جز در صورت صلاحدید پزشک، خودداری کنید.

7 . بمنظور پیشگیری از بروز مشکلات تنفسی و کمک به سرعت گرفتن فرایند بهبود زخم، از سیگار کشیدن خودداری کنید. همچنین بعد از تزریق چربی، سعی کنید وزن ایده آل خود را ثابت نگه دارید.

8 . کبودی و تورم

بعد از فرایند تزریق چربی، ممکن است شاهد کبودی و تورم و درد ملایم در ناحیه ای که چربی از آن برداشت شده است باشید. این حالت کاملاً نرمال بوده و در طول یک دوره چند روزه تا چند هفته ای فروکش می کند.