لیفت گردن یک فرایند جراحی است که علائم ظاهری بالا رفتن سن در ناحیه فک و گردن را بهبود می بخشد. اصطلاح پزشکی این فرایند درمان ، رتیدکتومی تحتانی یا لیپکتومی سابمنتال می باشد. اینکه چه پروسیجر ویژه یا ترکیبی از پروسیجرها برای شما انتخاب شود ، به نتیجه ای که به دنبال آن هستید ، وابسته است. اغلب ، کانتورینگ گردن ، بخشی از لیفت صورت می باشد ، ولی می توان آن را به صورت جداگانه در صورت عدم وجود مشکل در سایر بخش های صورت ، انجام داد. در این مقاله دکتر اسماعیل شیرزادگان اطلاعات جامع و مفیدی در اختیار شما عزیزان قرار داده است.

لیفت گردن - دکتر شیرزادگان

مزایای لیفت گردن

جراحی لیفت گردن دارای مزایای بسیاری می باشد که دکتر اسماعیل شیرزادگان با به کار گیری تکنیک های پیشرفته ، جوانسازی گردن و خلق یک ظاهر طبیعی در این بخش از بدن را خلق کرده و اهداف یونیک و آناتومی منحصر به فردی را خلق می کند. جراحی لیفت گردن ، علاوه بر خلق یک کانتور زیبا در صورت می تواند مزایای زیر را نیز به همراه داشته باشد:

 • کاهش پوست اضافی در ناحیه گردن
 • به حداقل رساندن چین و چروک و خطوط در ناحیه گردن
 • محکم کردن عضلات پایه در ناحیه گردن
 • کاهش دادن شکل ظاهری ناخوشایند نوارهای پلاتیسما
 • خلق یک کانتور زیبا در چانه و فک

در برخی موارد بیماران علاوه بر جراحی لیفت گردن ، می توانند برای کمک به از بین بردن توده های چربی و خلق چهره ای جوان تر از فرایند لیپوساکشن نیز بهره ببرند. بعلاوه ، بسیاری از افراد ترکیب لیفت گردن با برخی فرایند های زیبایی دیگر از قبیل لیفت صورت و لیفت ابرو را نیز برای خلق نتیجه ای مطلوب تر بر می گزینند. تزریق فیلرهای پوستی و تزریق چربی نیز مواردی هستند که می تواند به خلق یک چهره جوانسازی شده جذاب تر ، کمک کند.

اقدامات قبل از لیفت گردن

 • دو هفته قبل از جراحی لیفت گردن

 1. از مصرف آسپرین و محصولات حاوی آسپرین خودداری کنید.
 2. اگر قبل از جراحی ، سرماخورده اید یا به بیماری دیگری مبتلا شده اید ، لطفاً به پزشک اطلاع دهید.
 3. قبل از جراحی ، برای شرکت در جلسه ویزیت ، برنامه ریزی کنید.
 4. ویتامین ها در بهبود ، نقش مهمی دارند. مصرف مولتی ویتامین های حاوی ویتامین C ، E و مواد معدنی و آهن را آغاز کنید.
 5. حتماً هماهنگی های لازم با یکی از دوستان یا نزدیکان ، جهت بر عهده گرفتن مسئولیت رانندگی بعد از تکمیل فرایند ، بازگرداندن شما به منزل و بودن در کنارتان حداقل برای 24 ساعت اول بعد از درمان را انجام دهید.
 • دو روز قبل از جراحی لیفت گردن

 1. خرید خواروبار مورد نیاز برای منزل را انجام دهید. غذاهای مغذی را آماده کرده و در یخچال بگذارید تا بعد از جراحی ، تنها آنها را گرم کرده و میل کنید.
 2. مکانی را در منزل جهت سپری کردن دوره ریکاوری ، تجهیز کنید.
 • روز عمل لیفت گردن

 1. از نیمه شب ، چیزی نخورید و ننوشید.
 2. حمام کنید و موها ، بدن و صورت خود را تمیز بشویید.
 3. آرایش نکنید.

مراحل پروسیجر لیفت گردن

پروسیجر لیفت گردن شامل مراحل زیر می باشد :

مرحله 1 : بیهوشی در جراحی لیفت گردن

داروهایی برای ایجاد احساس راحتی در شما در طول اجرای فرایند ، تزریق می شود. این گزینه ها شامل بی حسی موضعی و بیهوشی عمومی می باشد. پزشک ، بهترین گزینه را برای شما ، توصیه می کند.

مرحله دوم : برش ها در عمل زیبایی لیفت گردن

بر حسب درجه تغییری که به دنبال آن هستید ، گزینه های لیفت گردن شما ، شامل برش لیفت گردن سنتی ، یا لیفت گردن با برش محدود می باشد.

یک برش لیفت گردن سنتی ، اغلب در خط رشد مو آغاز می شود و به سمت پایین و اطراف گوش پیش رفته و در قسمت خلفی موها پایان می یابد. چربی اضافی از ناحیه گردن و غبغب برداشته می شود. بافت پایه پوست گردن در موقعیت جدید قرار داده شده و ماهیچه سفت می شود. پوست برای رسیدن به کانتور مورد نظر ، بالا کشیده می شود و بخش اضافی آن ، پیرایش می شود. ایجاد یک برش جداگانه در زیر چانه برای انجام فرایند لیپوساکشن از این ناحیه و ترمیم ماهیچه ، الزامی می باشد. برای بستن برش ها از بخیه یا چسب های مخصوص استفاده می شود.

لیفت گردن با برش محدود ، شامل ایجاد برش هایی در اطراف گوش ها می باشد. با توجه به اینکه برش ها کوچک تر هستند ، نتایج نیز محدود تر خواهند بود.

مرحله سوم : بستن برش ها در عمل جراحی لیفتینگ گردن

خطوط برش با استفاده از بخیه ها یا چسب های مخصوص بسته می شوند.گاهی بخیه ها جذبی هستند و نیازی به کشیده شدن بعد از چند روز ندارند. خطوط برش ، بعد از بهبود ، معمولاً در لابلای موها و کانتورهای طبیعی گوش ، پنهان می شوند.

مرحله چهارم : مشاهده نتایج لیفت گردن

بهبود های قابل مشاهده در لیفت گردن ، با فروکش کردن تورم و کبودی نمایان می شود. نتیجه نهایی لیفت گردن شما باید به گونه ای باشد که علاوه بر بازیابی جوانی ، بتواند سطح اعتماد به نفس شما را نیز بالا ببرد.

ریکاوری بعد از لیفت گردن

در طول دوره ریکاوری بعد از جراحی گردن شما ، بعد از تکمیل پروسیجر پانسمانی به آرامی در اطراف صورت و گردن قرار داده می شود تا تورم و کبودی کاهش پیدا کند.

یک لوله نازک ، برای تخلیه خون یا مایعات اضافی ، که در زیر پوست جمع شده است ، در ناحیه درمان قرار داده می شود.

دستورالعمل های خاصی در خصوص نحوه مراقبت از محل جراحی ، دوز و زمان مصرف داروها و پیشگیری از بروز عفونت و به طور کلی ، مراقبت از سلامت ، در اختیار شما قرار داده می شود.

بالا نگه داشتن سر به منظور کمک در به حداقل رساندن تورم ، بسیار حائز اهمیت است.

از بکار گیری کمپرس یخ بر روی گردن خودداری کنید ، چون این کار باعث لطمه زدن به جریان خون و بروز مرگ پوست می شود.

فیلم نمونه کار لیفت صورت و گردن

انتخاب جراح لیفت گردن خوب

جراحی لیفت گردن دارای گزینه های متعددی می باشد. اولین و مهم ترین آنها انتخاب جراح پلاستیک با بورد تخصصی می باشد که بتوان با اعتماد کامل ، اجرای فرایند را به دست او سپرد.

با انتخاب یک جراح خوب شما می توانید به این اطمینان دست پیدا کنید که نتیجه به دست آمده از درمان ، یک نتیجه مطلوب خواهد بود که توقعات منطقی شما را از پروسیجر ، محقق خواهد کرد.

از جراح لیفت گردن خود چه سوالاتی را بپرسیم؟

 • بعد از تکمیل جراحی لیفت گردن ، به کجا برده خواهم شد؟
 • بعد از جراحی ، چه داروهایی برای من تجویز می شود؟
 • آیا بعد از جراحی ، ناحیه درمان پانسمان می شود؟
 • پانسمان ها چه زمان برداشته می شوند؟
 • بخیه ها کی کشیده می شوند؟
 • چه زمان می توانم رانندگی کردن را شروع کنم؟
 • چه زمان می توانم فعالیت های نرمال و ورزش کردن را از سر بگیرم؟
 • جلسه فالوآپ چه زمان خواهد بود؟

نتایج مورد انتظار از جراحی لیفت گردن

در زمان ارزیابی نتایج لیفت گردن ، لطفاً به خاطر داشته باشید که فروکش کردن تورم و محو شدن خطوط برش ، به چند ماه زمان نیاز دارند.

مراقبت از پوست در برابر نور خورشید و دنبال کردن یک سبک زندگی سالم ، می تواند به ماندگار تر شدن نتایج جوانسازی و حفظ ظاهری جذاب کمک کند.

با فروکش کردن کبودی و تورم ، بهبود در ناحیه گردن نمایان می شود. نتیجه نهایی نه تنها شکل ظاهری جوان و شاداب تری را در شما خلق می کند ، بلکه در ایجاد احساس اعتماد به نفس بیشتر نیز بسیار موثر است.

دنبال کردن دستورالعمل های پزشک برای دستیابی به موفقیت ، بسیار حائز اهمیت است.

همچنین در طول دوره بهبود ، نباید برش های جراحی را در معرض فشار زیاد ، مالش یا حرکت قرار دهید. از پوشیدن لباس هایی که باید در موقع از تن بیرون آوردن ، از ناحیه سر و گردن کشیده شوند ، خودداری کنید.

لیفت گردن بدون جراحی

برخی بیماران مایلند از طریق روش های بدون جراحی، ظاهر گردن خود را بهبود بخشند. از مزایای این روش ها می توان به دوره درمان کوتاه تر و خطرات کمتر اشاره کرد.

بوتاکس: بیشتر افراد فکر می کنند که بوتاکس فقط در صورت استفاده می شود، اما بر خلاف باور عموم، می توان از این روش برای از بین بردن چروک و لیفت گردن به طور موقت استفاده کرد. پزشک بوتاکس را به عضلات گردن تزریق می کند تا با شل شدن آن ها، چروک ها کاهش یابند. نتیجه استفاده از این تکنیک، بین سه تا چهار ماه ماندگار است.

فیلرهای درمال: یکی دیگر از روش های لیفت گردن هستند. این فیلرها از اسید هیالورونیک یا کلسیم هیدروکسی آپاتیت ساخته شده اند و با تزریق آن به گردن و فک، می توان حجم از دست رفته پوست را باز گرداند، چروک ها را محو کرد و رنگ پوست را بهبود بخشید. نتیجه این روش بین شش تا دوازده ماه ماندگار است. چون این مواد کلاژن سازی را تحریک می کنند، پوست مراجعه کنندگان به مرور زمان نرم تر و جوان تر می شود.

کیبلا: کیبلا ماده ای متشکل از دئوکسی کولیک اسید است که با تزریق آن، چربی زیر چانه و بالای گردن از بین می رود. از این تکنیک برای بیمارانی که میخواهند غبغب را بدون لیپوساکشن از بین ببرند، استفاده می شود. درست مثل لیپوساکشن، سلول های چربی دیگر قادر به ذخیره چربی نیستند. برای رسیدن به بهترین نتیجه، جراحان توصیه می کنند در کل کیبلا در 4 تا 6 جلسه، با فاصله یک ماه از هم تزریق شود. نتیجه لیفت گردت چهار تا شش هفته پس از اولین جلسه مشخص می شود.

طب سوزنی: در این روش، سوزن های نازکی وارد پوست می شوند تا کلاژن و الاستین پوست را افزایش دهند و رشد سلول های فیبروبلاست را تحریک کنند. طب سوزنی بلافاصله آثار به جا مانده از آفتاب سوختگی و چروک را بهبود می بخشد. طب سوزنی را می توان با امواج رادیویی ترکیب کرد تا به لایه های عمیق تری از پوست دست پیدا کرد.

اولتراپی: در این روش با تکیه بر انرژی فراصوت، پوست سفت می شود. زمانی که از این تکنیک در لیفت گردن استفاده شود، امواج فراصوت می توانند لایه های عمیق پوست و عضلات زیر آن ها را سفت و لیفت کنند. اغلب مراجعه کنندگان پس از 2 یا 3 ماه، متوجه تغییرات می شوند.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای لیفت گردن هستند؟

در کل، اشخاصی که از بیماری های خاصی که در روند درمان مشکل ایجاد می کنند رنج می برند و یا بیمارانی که دخانیات مصرف می کنند، برای این پروسه مناسب نیستند. همچنین مراجعه کنندگان باید اهداف واقع گرایانه و دید مثبتی به لیفت گردن داشته باشند تا به بهترین نتیجه ممکن برسند.

برخی افراد احساس می کنند که برای لیفت صورت به صورت کامل آماده نیستند، چون قسمت بالایی صورتشان مشکلی ندارد. اما بسیاری از بیماران از چروک زیاد در قسمت صورت، فک، گردن و غبغب شکایت دارند که لیفت گردن می تواند گزینه مناسبی برای رفع این مشکلات باشد.

عوارض جراحی لیفت گردن

در طول چند هفته اول بعد از جراحی لیفت گردن ، عوارض جانبی را تجربه خواهید کرد که همگی طبیعی بوده و باعث بروز هیچگونه دغدغه ای نخواهند شد:

 • کبودی و تورم که برای چند روز ماندگار هستند.
 • احساس مورمور شدن یا حس سوزش یا کشیدگی در ناحیه درمان
 • بی حسی
 • مانند هر فرایند جراحی دیگری ، بروز عفونت بعد از جراحی ، دور از انتظار نیست. دمای بدن تان را کنترل کنید. در صورت تب داشتن ، با پزشک تماس بگیرید. اگر شاهد خروج ترشحات غیر عادی چرک مانند از ناحیه درمان بودید نیز با پزشک تماس بگیرید.

هزینه جراحی لیفت گردن

شرکت های بیمه به دلیل گزینشی بودن جراحی لیفت گردن ، هزینه های آن را پوشش نمی دهند. بعلاوه ، پارامترهای مختلفی ، هزینه لیفت گردن را به یک دامنه متغیر تبدیل کرده و در نتیجه ، قبل از انجام بررسی های لازم توسط پزشک ، تشخیص تکنیک مورد نیاز و دامنه تغییرات لازم در ناحیه درمان ، نمی توان قیمت ثابتی را برای آن تعیین نمود. در طول جلسه مشاوره ، جراح شما بعد از انجام ارزیابی های لازم ، در خصوص هزینه فرایند سفارشی درمان شما ، صحبت خواهد کرد.

آیا لیفت گردن دردناک است؟

لیفت گردن تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می شود و به همین دلیل ، بیمار دردی را در طول فرایند تجربه نمی کند. برای کنترل درد بعد از جراحی نیز پزشک داروهای مسکن را تجویز می کند. به این ترتیب ، کل پروسیجر بعنوان یک فرایند بدون درد ، تعریف می شود.

مراقبت های بعد از لیفت گردن

 • سر خود را بالا نگه دارید. از چرخاندن گردن به طرفین ، بالا یا پایین ، خودداری کنید. در صورت نیاز به حرکت به طرفین ، شانه های خود را حرکت دهید.
 • خم نشوید و چیزی را بلند نکنید.
 • در موقع برخاستن از تختخواب از کسی کمک بگیرید. زمانی که دراز کشیده اید ، پاها را حرکت دهید.
 • در روز جراحی ، رژیم غذایی مایع میل کنید. از روز بعد می توانید میل کردن غذای سبک جامد را آغاز کنید.
 • در صورت خروج ترشحات از ناحیه جراحی ، طبق دستور پرشک عمل کنید.
 • تورم در صورت و چشم ها بعد از جراحی ، طبیعی است. در صورت تشدید تورم ، با پزشک تماس بگیرید.
 • سیگار نکشید و در محیط های حاوی دود سیگار قرار نگیرید.
 • در طول چند روز اول بعد از جراحی ، از پذیرش ملاقاتی اجتناب کنید. تا حد امکان ، حرف نزنید ، نخندید ، نجوید و خمیازه نکشید.
 • بعد از برداشته شدن پانسمان ، دوش بگیرید. موهای خود را با شامپوی ملایم بشویید و آبکشی کنید. از اسپری مو استفاده نکنید.
 • می توانید بر روی ناحیه صورت از مرطوب کننده ملایم استفاده کنید ، ولی مراقب باشید که مرطوب کننده به خط برش در ناحیه درمان برخورد نکند.
 • پس از دو هفته فعالیت های نرمال را آغاز کنید.
 • در صورت خروج از منزل و قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، حتماً از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

اسکار بر جای مانده از لیفت گردن در چه نواحی ایجاد می شود؟

برش ها در نزدیکی استخوان چانه ایجاد می شوند به طوریکه بعد از محکم شدن عضلات گردن و بافت پایه این ناحیه ، به راحتی قابل رویت نباشند. اگر بافت چربی اضافی زیر چانه برداشته شود ، برش های کوچکی در زیر و پشت لوب گوش ایجاد خواهد شد. از بیمار خواسته می شود 5 الی 7 روز بعد از فرایند جراحی ، برای کشیده شدن بخیه ها ، به پزشک مراجعه کند. برش ها بعد از بهبود یافتن به صورت خطوط بسیار ریز و نازک ، دیده می شوند. دکتر اسماعیل شیرزادگان ، برخورداری از مهارت برای قرار دادن برش ها در موقعیت های استراتژیک برای کمک به غیر قابل رویت تر شدن برش ها را یکی از مهارت های یک جراح گردن خوب بر می شمرد.

مقایسه لیفت گردن و لیپوساکشن گردن

هر چند هر دو فرایند لیفت و لیپوساکشن گردن برای کمک به بازیابی یک شکل بهتر و صاف تر در ناحیه گردن و غبغب مورد استفاده قرار می گیرد ، ولی ليفت گردن فرایندی متفاوت با لیپوساکشن گردن محسوب می شود. اینکه کدام یک از این دو فرایند برای رفع دغدغه بیمار مناسب است ، به ماهیت تغییری که بیمار به دنبال آن است ، وابسته می باشد.

جراحی لیفت گردن معمولاً زمانی مورد نیاز است که :

 • پوست به میزان قابل ملاحظه ای افتاده و شل باشد.
 • عضلات پایه نیاز به سفت شدن داشته باشند.
 • چین و چروک ها در پوست و ناحیه گردن ، به شدت آزار دهنده باشند.

لیپوساکشن گردن زمانی توصیه می شود که :

 • شما از چربی اضافی در زیر گردن رنج ببرید.
 • پوست تان دارای خاصیت ارتجاعی خوب بوده و به خوبی جمع شود.

کانتورینگ لیفت گردن ، چه چیزی را بهبود می دهد؟

کانتورینگ لیفت گردن به درمان علائم پیری در گردن و دستیابی به اهداف رایج زیر ، موثر است:

 • کاهش چربی اضافی در زیر چانه
 • برداشتن پوست اضافی برای حذف گردن شبیه به گردن بوقلمون
 • اصلاح کانتور غبغب
 • صاف کردن گردن و سفت کردن پوست شل و چروک در ناحیه گردن و غبغب

سوالات پر تکرار لیفت گردن

1 . لیفت گردن چه فرایندی است؟

هدف این عمل جراحی ، سفت کردن ماهیچه ها در ناحیه گردن و صاف کردن پوست است. این عمل از دو قسمت تشکیل شده است : یک بخش برای برداشتن پوست اضافی و دیگری برای تقویت عضلات گردن. در صورت نیاز ، لیپوساکشن برای برداشتن چربی اضافی از ناحیه گردن ، مورد استفاده قرار می گیرد. کل پروسیجر ، معمولاً دو الی سه ساعت طول می کشد و تحت بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی ، قابل اجرا می باشد. بیشتر جراحی های لیفت گردن ، دارای ماهیت سرپایی می باشند ، به این معنی که بیمار ، بعد از تکمیل فرایند و به هوش آمدن ، می تواند محل درمان را به مقصد منزل ، ترک نماید.

2 . آیا می توان جراحی لیفت گردن را با جراحی های دیگر ترکیب نمود؟

برخی بیماران قرار گرفتن تحت جراحی ليفت صورت را همزمان با جراحی لیفتینگ گردن ، با هدف بهبود بخشیدن نتایج به دست آمده و حذف نیاز به جراحی های مضاعف ، انتخاب می کنند. جراح به شما در تعیین گزینه های مناسب قابل اجرا ، همزمان با لیفتینگ گردن ، کمک می کند.

3 . زمان ریکاوری در جراحی لیفت گردن چگونه است؟

بعد از لیفت  به بیمار توصیه می شود تا سر خود را در طول چند روز اول بعد از جراحی ، بی حرکت نگه داشته و از چرخاندن یا خم کردن آن خودداری کند. قرار دادن کمپرس سرد و بالا نگه داشتن سر در طول 48 ساعت اول بعد از جراحی می تواند کمک قابل ملاحظه ای به کاهش تورم کند. فروکش کردن کل تورم و کبودی ، به یک دوره ده روزه نیاز دارد. بخیه ها معمولاً در طول هفته اول بعد از جراحی ، کشیده می شوند. بیشتر افراد می توانند در دو هفته اول بعد از فرایند درمان ، به محل کار خود بازگشته و فعالیت های نرمال خود را از سر بگیرند. فعالیت های سنگین از قبیل ورزش کردن باید به مدت چهار الی شش هفته مورد اجتناب قرار گیرد.

4 . آیا جراحی لیفت گردن با خطراتی همراه است؟

مثل هر فرایند جراحی دیگری ، در فرایند جراحی لیفت گردن نیز احتمال بروز عوارضی از قبیل عفونت یا مشکلات مرتبط با بیهوشی ، قابل وقوع می باشد. هر چند مواجهه با عوارض جانبی در صورت سپردن جراحی به دست یک جراح با تجربه ، بسیار بعید است. همچنین خطر آسیب دیدگی اعصاب صورت نیز وجود دارد. پس از عمل ، شما ممکن است خشکی پوست ، سفتی و احساس سوزش یا مورمور شدن را نیز تجربه کنید.

5 . نتایج لیفت گردن تا چه مدت ماندگار است؟

نتایج این عمل تا ده سال ماندگار است. این پروسیجر نمی تواند زمان را متوقف کند و در نتیجه بدن شما دستخوش تاثیرات ناشی از بالا رفتن سن قرار خواهد گرفت. ولی جراحی لیفت گردن می تواند به همراه سایر فرایندهای جراحی زیبایی دیگر ، در کنار دنبال کردن یک سبک زندگی سالم و ورزش کردن و انجام مراقبت های لازم ، برای مدت طولانی تری ، پیامدهای ناشی از بالا رفتن سن و نمایان شدن آثار پیری را به تعویق بیاندازد.