جراحی بینی که تحت عنوان رینوپلاستی نیز شناخته می شود، مناسب افرادی است که از بزرگی ، کوچکی بیش از اندازه بینی ، قوز و افتادگی نوک بینی خود ناراضی هستند و با انجام این جراحی می خواهند چهره خود را زیباتر کنند. به این نکته توجه داشته باشید اجرای این فرایند به تخصص بالا نیاز داشته و زمانی بهترین نتیجه را به دست می دهد که به دست یک جراح با تجربه و بدون هیچ گونه عیب و نقصی ، اجرا شود. در این مقاله دکتر اسماعیل شیرزادگان بهترین جراح بینی تهران توضیحات جامع و کاملی را مطرح نموده اند که توصیه می شود جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این جراحی مقاله را حتما تا انتها مطالعه کنید.

بهتر است بدانید سالانه 750000 زن و مرد ، قرار گرفتن تحت جراحی رینوپلاستی را به عنوان گزینه انتخابی خود برای بهبود دادن چهره شان ، بر می گزینند.

عکس جراحی بینی

داوطلبین ایده آل جراحی بینی

بیماران ، با اهداف زیبایی و درمانی ، پروسیجر عمل بینی را انتخاب می کنند. موقعیت های رایجی که فرد را به یک داوطلب خوب برای قرار گرفتن تحت عمل بینی ، تبدیل می کند ، شامل موارد زیر می باشد:

 • بزرگ یا بسیار پهن بودن بینی
 • وجود قوز بر روی بریج بینی
 • آویزان بودن نوک بینی
 • وجود شکستگی در بینی
 • کج بودن سپتوم

البته موارد فوق ، تنها ایرادات موجود در بینی نمی باشند که شرایط بینی بیمار را به یک شرایط مستعد برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی تبدیل می کند. برخی بیماران با مشکلات تنفس از راه بینی روبرو بوده و برخی از آنها دارای ناهمواری هایی بر روی پل بینی هستند. در برخی دیگر نیز پره های بینی بسیار باز است.

نهایتاً بعد از اجرای صحیح فرایند به دست یک جراح بینی خوب در تهران ، بیمار علاوه بر بهره مندی از یک بینی زیبا ، می تواند از بهبود تنفس از راه بینی نیز بهره مند شود.

بمنظور قرار گرفتن تحت عمل جراحی زیبایی بینی ، برخورداری از برخی معیارها ، الزامی می باشد. این معیارها عبارتند از:

 • برخورداری از سلامت عمومی خوب و عدم ابتلا به بیماری خاص
 • سیگاری نبودن یا تصمیم به توقف مصرف سیگار در موعد مقرر شده توسط پزشک
 • داشتن اهداف و انتظارات منطقی از جراحی بینی

فیلم عمل بینی

عمل بینی در نوجوانان چگونه است؟

نوجوانان باید تا زمان تکمیل رشد بینی ، دست نگه دارند. دختران اغلب زودتر از پسران به بلوغ بینی می رسند. سن تکمیل رشد بینی در دختران ، معمولاً 15 الی 16 سالگی و در پسران ، 16 الی 17 سالگی می باشد.

تکمیل رشد بینی ، تنها مولفه لازم در نوجوانان برای قرار گرفتن تحت جراحی بینی نمی باشد. آنها باید از نظر فکری و روحی نیز به رشد و بلوغ کامل دست پیدا کنند تا انتظارات شان از جراحی ، در سطح منطقی باشد.

پس از این سن ، هر فردی که از سلامت عمومی خوب برخوردار باشد ، می تواند از عمل بینی ، بهره مند شود.

فیلم جراحی بینی در تهران

تکنیک های جراحی بینی

پروسیجرهای عمل بینی باز و بسته ، دو دستاورد جراحی مختلف در فرایند رینوپلاستی هستند. فرایند عمل بینی باز ، از طریق یک برش کوچک ، از بیرون بینی انجام می شود. فرایند رینوپلاستی بسته ، شامل برش هایی است که همگی در دخل بینی ایجاد می شوند. انتخاب روند ، به روشی وابسته است که به واسطه آن می توان بهترین نتیجه را کسب نمود.

 • رینوپلاستی باز

در مواردی که دسترسی آسان به محل جراحی و افزایش میدان دید چارچوب داخلی بینی ، مورد نیاز باشد ، عمل زیبایی بینی باز ، انتخاب می شود. جراحی بینی با رویکرد باز ، شامل خلق یک برش در عرض ستونچه بینی و بلند کردن پوست بینی می باشد به طوریکه بتوان چارچوب داخلی بینی را به راحتی مشاهده کرده و دقت اجرای فرایند را افزایش داد. این دستاورد ، دارای مزایای بسیاری می باشد. برای مثال ، جراح می تواند به کل ساختار بینی ، دسترسی پیدا کند.

این فرایند در عمل بینی ترمیمی برای درمان ایرادات بر جای مانده از عمل بینی اولیه ، یا مشکلات زیبایی و عملکردی ، مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین زمانی که دامنه شکل دهی به بینی ، بسیار گسترده باشد ، جراحی بینی باز ، گزینه برگزیده خواهد بود.

 • رینوپلاستی بسته

این فرایند جراحی بینی ، شامل دستیابی به نواحی از بینی برای شکل دهی ، از طریق سوراخ های بینی می باشد. یک رینوپلاستی بسته ، برای اصلاحات و شکل دهی های کوچک ، مناسب است. این روش ، کمتر تهاجمی می باشد و این بدان معناست که زمان بهبود و نیز دامنه تورم بعد از جراحی ، در آن کمتر است.

با توجه به اینکه برش ها در داخل سوراخ های بینی ایجاد می شوند ، جای زخمی از جراحی ، بر جای نمی ماند. این پروسیجر  اغلب در بیمارانی که به تغییر شکل جزئی در بینی خصوصاً در نوک بینی نیاز دارند ، مورد استفاده قرار می گیرد.

جراحی بینی - دکتر شیرزادگان

انواع بینی

 • بینی گوشتی

بینی گوشتی که به عنوان پر چالش ترین نوع بینی برای جراحی شدن شناخته شده است ، دارای ویژگی های پوست بینی ضخیم و چارچوب غضروفی ضعیف می باشد. پوست ضخیم ، یک نقطه ضعف در این نوع بینی محسوب می شود ، چون وزن سنگین آن ، می تواند بر روی تغییر شکل بینی بعد از عمل جراحی بینی ، تاثیر گذار باشد. به همین دلیل ، پزشک اغلب در این نوع بینی ، تکنیک نازک کردن پوست بینی را اجرا می کند.

دیگر ویژگی بینی های گوشتی ، چارچوب غضروفی ضعیف آنها است. پزشک به منظور تقویت چارچوب غضروفی بینی ، فرایند پیوند غضروف را در بینی اجرا می کند. غضروف معمولاً در گوش یا دنده بیمار گرفته می شود.

 • بینی استخوانی

نوع دیگر بینی ، بینی استخوانی است که ویژگی های آن ، پوست نازک و چارچوب غضروفی قوی می باشد. این دو ویژگی ، نقطه قوت بینی استخوانی محسوب می شود. بینی های استخوانی اغلب بر روی بریج ، دارای برآمدگی یا اصطلاحاً قوز می باشند. گفته می شود نتیحه عمل دماغ استخوانی ، اغلب بهتر است.

جراحی بینی های مختلف چگونه است ؟

ممکن است این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد : آیا جراحی بینی های مختلف به یک نحو انجام می شود ؟ پاسخ این پرسش منفی است ؛ زیرا ساختار بینی در تعیین نوع رینوپلاستی و انتخاب تکنیک لازم برای جراحی ، فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود.

بینی ها به لحاظ ساختاری به دو دسته بینی استخوانی و بینی گوشتی تقسیم می شوند که هر کدام از آن ها دارای مزایا و معایبی می باشند.

به دلیل ساختارهای متفاوت این دو بینی ، قطعا تکنیکی که برای جراحی هریک از آن ها انتخاب می شود ، نیز متفاوت است. برای کسب آگاهی از نحوه انجام عمل بینی استخوانی و گوشتی ، به مقاله موجود در سایت مراجعه نمایید.

نظر بیمار درباره جراحی بینی توسط دکتر شیرزادگان

انواع مدل بینی

زمانی که برای جراحی زیبایی بینی تصمیم گیری می کنید ، یکی از سه مدل بینی طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی ، گزینه های انتخابی شما خواهند بود. پزشک ، متناسب با سلایق هر فرد و مهم تر از آن ، میزان تناسب مدل بینی انتخاب شده و برازندگی آن بر روی صورت ، یکی از سه مدل مذکور را بر روی بینی شما اجرا می کند.

 • عمل بینی با مدل طبیعی

مدل بینی طبیعی در واقع پر طرفدارترین مدل ، خصوصاً از طرف آقایان بوده و در آن ، ایرادات بینی مانند قوز ، انحراف ، افتادگی ، پهنی و سایر ایرادات بینی درمان می شود. نهایتاً بینی خلق می شود که هیچگونه آثاری از قرار گرفتن تحت عمل جراحی بینی ، در بینی قابل تشخیص نبوده و اینگونه تصور می شود که بینی فرد ، از همان ابتدای تولد به این زیبایی بوده است.

 • عمل بینی با مدل فانتزی

مدل بینی فانتزی ، یکی از محبوب ترین مدل ها در میان بانوان است. شباهت این بینی به بینی عروسک زیبای باربی باعث شده است که بسیاری از زنان که دوستدار ظرافت هستند ، به سمت این مدل ترغیب شوند. در این مدل ، زاویه بین لب و بینی در مقایسه با مدل طبیعی ، بازتر بوده و در حدود 105 درجه است. بعلاوه ، پل بینی نازک بوده و بر خلاف پل بینی صاف در مدل طبیعی ، اندکی قوس دار است.

 • عمل بینی با مدل نیمه فانتزی

مدل نیمه فانتزی مدلی است که ویژگی های هر دو مدل بینی طبیعی و فانتزی در آن گنجانده شده است. بینی نیمه فانتزی ، دارای زاویه بین لب و بینی 100 درجه بوده و قوس روی پل بینی در مقایسه با بینی فانتزی اندکی کمتر است. در ادامه برخی از نمونه جراحی بینی توسط دکتر شیرزادگان بهترین جراح بینی در تهران ، ونک را مشاهده می کنید.

عمل بینی بدون جراحی

عمل بینی بدون جراحی که رینوپلاستی مایع نیز نامیده می شود ، پروسیجری است که در آن ماده فیلر از قبیل هیالورونیک اسید در زیر پوست تزریق می شود تا به طور موقتی ایرادات ظاهری بینی از قبیل ناهمواری های روی سطح بینی را رفع نماید. این فرایند نیز مانند تمام فرایند های درمان ، عوارض جانبی خود را به همراه داشته و عمده ترین آنها ، قرمزی پوست بعد از تزریق می باشد. این فرایند برای افرادی ایده آل است که به دنبال رفع ناهمواری های سطحی بینی خود برای یک مدت زمان موقتی می باشند. اما نباید یک نتیجه زیبا و دائمی را که از طریق عمل بینی دائمی به دست می آید ، از این فرایند موقتی انتظار داشته باشید. بنابراین اگر قصد دارید برای همیشه از داشتن یک بینی زیبا با نتیجه ای تحسین برانگیز هستید که برای یک عمر بتوانید از تاثیرات مثبت آن بر روی اعتماد به نفس تان بهره برده و از یک تنفس رضایت بخش از راه بینی بهره مند شوید ، عمل بینی ، تنها راهکار ممکن برای رسیدن به این هدف محسوب می شود.

جراحی بینی با لیزر

رینوپلاستی با لیزر ! جمله ای که شاید با توجه به پیشرفت های رخ داده در حوزه لیزر ، بتواند توجه شما را به خود جلب کند و به این فکر کنید که با توجه به ویژگی های منحصر به فرد لیزر ، شاید جراحی بینی با لیزر ، چیز بسیار متفاوتی باشد. اما توصیه ای که همیشه در زمان دیدن پیام های تبلیغاتی باید مد نظر قرار دهید این است که از صحت یا سقم آنها ، از طریق بالا بردن سطح آگاهی خود در آن حوزه بخصوص اطمینان حاصل کنید. دکتر اسماعیل شیرزادگان ، بهترین جراح بینی تهران ، هر چند پیشرفت های رخ داده در حوزه تکنولوژی لیزر را کاملاً تائید می کند ولی صراحتاً بیان می کند که چیزی تحت عنوان جراحی بینی با لیزر جز یک تبلیغ کذب که تنها هدف سودجویی از برخی افراد نا آگاه را دنبال می کند ، چیز دیگری نبوده و داوطلبین عمل زیبایی بینی زمانی که در جلسه مشاوره با جراح بینی متعهد شرکت می کنند ، با توضیحات جراح بینی درباره آناتومی بینی و سایر موارد ، خودشان به این حقیقت اذعان می کنند که دستیابی به یک نتیجه زیبای ماندگار در بینی ، جز با اجرای فرایند جراحی بینی از هیچ طریف دیگری ممکن نبوده و خود را از دام این تبلیغات کذب از قبیل عمل بینی با لیرز رها می سازند. البته ، در ادامه توضیحات دکتر شیرزادگان ، این مطلب را نیز مورد اشاره قرار می دهد که امروزه ، تکنولوژی لیزر در ایجاد برش ها به دلیل ماهیت کمتر تهاجمی خود ، در حین جراحی زیبایی بینی مورد استفاده قرار می گیرد.

✨ رضایت بیمار از نتیجه جراحی زیبایی بینی توسط دکتر شیرزادگان

اقدامات قبل از جراحی بینی

در جلسه ملاقات با دکتر جراحی بینی در تهران، پیش از اقدام به جراحی دستورالعمل هایی را در اختیار شما قرار می دهد که دنبال کردن آنها در داشتن یک فرایند جراحی هموار ، الزامی می باشد.

بهترین جراح بینی تهران به شما توصیه می کند:

 1. از مصرف آسپرین و محصولات حاوی آسپرین یا ایبوپروفن ، حداقل یک الی دو هفته قبل از جراحی بینی ، خودداری کنید. اگر شما در حال مصرف دارویی هستند که اختلالی را در فرایند جراحی تان ایجاد می کند ، لطفاً به پزشک اطلاع دهید.
 2. حداقل دو هفته قبل از عمل بینی ، استعمال سیگار و محصولات وابسته به آن را ترک کنید. مصرف محصولات تنباکو باعث به تعویق افتادن فرایند بهبود ، قرمزی ماندگار پوست و دیگر مشکلات می شود.
 3. در خصوص کلیه داروهای مصرفی و بیماری های احتمالی که به آنها مبتلا هستید ، به پزشک اطلاع رسانی کنید. پزشک تغییراتی را در دوز و روند مصرف آنها یجاد می کند تا اختلالی در فرایند جراحی ، ایجاد نشود.
 4. قبل از پروسیجر عمل بینی ، پزشک نسخه ای را که حاوی داروهای مسکن و داروهای آنتی بیوتیک است برای شما تجویز می کند. بهتر است این نسخه را تهیه کرده و در منزل قرار دهید تا بعد از فرایند ، برای تهیه آنها ، ناچار به مراجعه به داروخانه نباشید.
 5. 10 الی 14 روز قبل از جراحی زیبایی بینی ، مصرف آرنیکا که یک محصول گیاهی است را آغاز کنید. این محصول ، به کاهش کبودی کمک می کند. بعلاوه ، مصرف 1500 میلی گرم ویتامین C نیز در سرعت دادن به فرایند بهبود ، مفید است. همچنین در روز جراحی بینی از شما خواسته می شود تا آنتی بیوتیک مصرف کنید.

فیلم قبل و بعد عمل بینی

بعد از عمل جراحی بینی ، بهبود به صورت زیر پیش خواهد رفت:

40٪ بهبود در شش هفته

70٪ بهبود در شش ماه بعد از جراحی بینی

عملکرد مجاری تنفسی بینی بیمار در حالت نرمال پس از مدتی ، بهبود می یابد.

در این جراحی ​​، جراح ترمیم ظاهر و همچنین بهبود عملکرد مجاری تنفسی بینی را متعهد می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. جراحی بینی ، یک فرایند سرپایی است و بعد از تکمیل آن شما می توانید مرکز درمان را به مقصد منزل ، ترک کنید.
 2. در طول 48 ساعت اول بعد از جراحی ، سر خود را تحت زاویه 45 درجه نسبت به بدن قرار دهید. خوابیدن در حالت لمیده ، بهترین حالت است.
 3. از کمپرس یخ بر روی چشم ها استفاده کرده و این کار را هر 20 دقیقه تکرار کنید.
 4. سطح فعالیت خود را کاهش دهید تا احتمال خونریزی یا باز شدن زخم ها ، کاهش پیدا کند. کاهش سطح فعالیت ، به کنترل تورم و کبودی نیز کمک می کند. درد ، کبودی و تورم ، از عوارض طبیعی و نرمال بعد از عمل بینی هستند.
 5. در زیر بینی ، پانسمان قرار داده شده است. در طول 24 ساعت اول بعد از فرایند ، در صورت آغشته شدن پد به خون ، می توانید آن را تعویض کنید.

مراقبت از زخم ها پس از عمل بینی

گچ بینی را خشک نگه دارید.

ناحیه بخیه ها را تمیز نگه دارید. برای این کار می توانید از یک گوش پاک کن آغشته شده به پراکسید استفاده کرده و بعد از تمیز کردن بخش بیرونی بینی در اطراف برش ، بر روی آن پماد آنتی بیوتیک قرار دهید. این کار را بر یک مبنای روزانه انجام دهید.

بعد از برداشتن گچ بینی ، شستشوی بینی را آغاز کنید.

داروها

بیشتر بیماران بعد از جراحی ، درد را تجربه خواهند کرد. داروهای مسکن برای کنترل درد ، تجویز شده اند.

خونریزی

خروج اندکی خون به همراه ترشحات دیگر ، بعد از عمل جراحی بینی ، طبیعی است. اگر خونریزی ادامه داشت ، استراحت کنید و سطح فعالیت خود را پایین بیاورید. در صورت تداوم خونریزی ، با پزشک تماس بگیرید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی خود را با مایعات شروع کرده و به سمت غذاهای نرم پیش ببرید. ماست ، سوپ و پوره سیب زمینی ، گزینه های مناسبی محسوب می شوند.

فعالیت

در روز جراحی ، کل روز را استراحت کنید. با قرار دادن 2 الی 3 بالش ، سر را در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. این کار را در طول هفته اول جراحی ادامه دهید. خم نشوید و اجسام سنگین را بلند نکنید. رانندگی نکنید و از محل کار خود تا دو هفته مرخصی بگیرید.

تامپون بعد از جراحی بینی

تامپون بعد از جراحی بینی - دکتر شیرزادگان

پس از تکمیل جراحی بینی ، معمولاً به منظور پیشگیری از خونریزی ، از تامپون استفاده می شود. تامپون در واقع یک تکه پنبه یا گاز استریل است که به پماد تتراسایکلین آغشته می شود تا چرب شده و در زمان خروج ، باعث ایجاد درد نشود.

امروزه ، مش یا فتیله جایگزین پنبه و گاز استریل شده و در برخی موارد ، از اسپلینت نیز استفاده می شود.

گچ بعد از عمل بینی

گچ بینی در اصل یک آتل پلاستیکی است که بعد از عمل جراحی بینی بمنظور حفاظت از بینی و کمک به کاهش تورم و حفظ اجزای تغییر شکل داده شده در محل جدید خود ، برروی بینی قرار داده می شود.

برای کمک به گچ بینی در انجام وظیفه صحیح خود ، مراقب باشید گچ بینی تان خیس نشود. اگر می خواهید صورت تان را بشویید یا حمام کنید ، بهتر است از اسفنج شستشوی بدن استفاده کنید تا آب بر روی صورت جاری نشود و گچ بینی تان خیس نشود.

گچ بینی معمولاً 7 روز بر روی بینی می ماند. استفاده از گچ بینی برای محافظت از این اندام تازه شکل داده شده در برابر آسیب های احتمالی و کمک به چارچوب تازه شکل داده شده در موقعیت جدید خود ، الزامی می باشد.

گچ یا اسپلینت بینی در دو شکل داخلی و خارجی موجود می باشد.

گچ بینی خارجی برای کنترل تورم و پیشگیری از ایجاد هماتوم بین پوست و استخوان بینی مورد استفاده واقع می شود.

اسپلینت داخلی که در طول عمل جراحی انحراف بینی مورد استفاده قرار می گیرند و کار آنها حفاظت از تیغه بینی و جلوگیری از انحراف آن می باشد. اسپلینت داخلی حفاظی را بین دیواره بینی با استخوان و غضروف ایجاد کرده و به بهبود همزمان آنها کمک می کند.

فیلم باز کردن گج بینی بعد از جراحی

عینک زدن بعد از جراحی بینی

به طور کلی عینک زدن بلافاصله بعد از رینوپلاستی تا زمانی که بینی شما گچ گرفته شده است ، مشکل جدی را بوجود نخواهد آورد ، چون گچ بینی نقش محافظ را برای بینی شما ایفا می کند. ولی در طول وجود گچ بر روی بینی ، عینک زدن دشوار است چون زمانی که عینک را بر روی بینی قرار می دهید ، عینک در موقعیت مناسبی قرار نخواهد گرفت.

بعد از برداشته شدن گچ بینی ، استفاده از عینک ، بخصوص عینک های سنگین ، باعث آسیب دیدن بینی می شود بنابراین ، بمنظور عدم تماس عینک با بینی ، آن را به روی پیشانی تان تکیه دهید یا از پشت سر به گونه ای مهار کنید که فشاری به روی بینی وارد نشود.

چرا بعد از رینوپلاستی باید تا مدتی از ورزش کردن اجتناب کنیم؟

دلایل مختلفی وجود دارد که دست کشیدن از ورزش کردن بعد از عمل بینی را تا مدتی الزامی می نماید. بینی بعد از جراحی ، متورم است. بعلاوه ، تنفس ، در این دوره ، اندکی دشوار است. همچنین اگر در پروسه جراحی بینی ، از دنده شما غضروف گرفته شده باشد ، از توانایی شما برای ورزش کردن ، تا زمان بهبود کامل ناحیه ای که غضروف از آن گرفته شده ، کاسته خواهد شد.

تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی بینی

تغذیه مناسب بعد از عمل جراحی بینی - دکتر شیرزادگان

اینکه بعد از جراحی بینی ، در طول دوره ریکاوری ، چه بخوریم و از خوردن چه غذاهایی اجتناب کنیم ، چیزی است که دقت عمل به خرج دادن در مورد آن می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای را در سرعت گرفتن فرایند بهبود بر جای گذارد. اگر قصد دارید تحت جراحی بینی قرار بگیرید ، حتماً در خصوص نکات تغذیه ای کسب اطلاعات کنید. در غیر اینصورت ممکن است مشکلاتی را در طول فرایند ریکاوری تجربه کنید که نتیجه پروسه رینوپلاستی را تحت تاثیر قرار دهد. رژیم غذایی بعد از رینوپلاستی بر روی پروسه ریکاوری ، تاثیر مستقیم دارد.

اهمیت تغذیه خوب بعد از رینوپلاستی

همانطور که در بالا اشاره شد ، رژیم غذایی یک دغدغه مهم بعد از جراحی بینی است. دنبال کردن یک رژیم غذایی صحیح ، راه را برای بهره مند شدن از یک دوره ریکاوری خوب هموار می کند. بنابراین ، رژیم غذایی تاثیر قابل ملاحظه ای بر روی نتیجه و کاهش مشکلات بعد از جراحی بینی دارد.

معمولاً بعد از جراحی بینی ، بدن دارای شرایط مساعد برای گوارش غذا نمی باشد. تاثیر مواد بیهوشی ، باعث بروز مشکلاتی از قبیل یبوست و حالت تهوع بعد از جراحی می شود که دنبال کردن یک رژیم غذایی صحیح می تواند از بروز چنین مشکلات جلوگیری کند.

تغذیه خوب بعد از جراحی بینی

داشتن آگاهی کافی در خصوص نوع تغذیه بعد از رینوپلاستی ، بسیار حائز اهمیت است. بنابراین ، حتماً از پزشک بخواهید تا گزینه های غذایی مناسب را به شما توصیه کند.

غذاهای نرم بخورید.

برای کمک به بدن و سیستم گوارش ، و با توجه به اینکه جویدن غذا بعد از جراحی بینی ، اندکی دشوار و البته خطرناک است ، در دوره ریکاوری ، از غذاهایی از قبیل تخم مرغ ، سیب زمینی پوره و سوپ مرغ استفاده کنید.

غذاهای حاوی منابع غنی فیبر

خوردن غذاهای غنی از فیبر در طول دوره ریکاوری ، به شما کمک می کند تا با تقویت حرکات طبیعی روده ، دچار یبوست نشوید. غذاهایی از قبیل پاستا ، برنج قهوه ای پخته شده ، پاپ کرن ، میوه ها و سبزیجات تازه می تواند در بخشی از رژیم غذایی شما تلفیق شود.

غذاهای ضد التهاب

یکی از مهم ترین گزینه های غذایی در دوره ریکاوری ، غذاهای ضد التهاب می باشد. همانطور که نام این غذا پیداست ، مصرف آن باعث کاهش التهاب در دوره ریکاوری می شود. در نتیجه ، فرایند بهبود ، کوتاه تر می شود و زخم سریع تر بهبود می یابد. غذاهایی از قبیل چربی های اشباع نشده مثل آووکادو ، روغن ماهی ، توت فرنگی ، تمشک ، بروکلی ، قارچ ، انگور ، گوجه فرنگی و شکلات تلخ ، جزو خانواده غذاهای ضد التهاب محسوب می شوند.

غذاهای بهبود دهنده زخم

یکی دیگر انواع غذاهای مهم ، غذاهای حاوی منابع پروتئین غنی مثل گوشت ، ماهی ، تخم مرغ و ماست و غذاهای غنی از ویتامین A از قبیل هویج و پرتقال می باشد. سبزیجاتی که برگ آنها سبز تیره است نیز گزینه های خوبی محسوب می شوند. این منابه غذایی به سرعت گرفتن فرایند بهبود زخم کمک زیادی می کنند.

غذاهای تند

مصرف غذاهای تند و پر ادویه باید بعد از جراحی بینی ، مورد اجتناب قرار گیرد. این غذاها باعث افزایش فشار خون شده و ممکن است منجر به خونریزی شوند. این غذاها مخاط بینی را تحریک کرده و بهبود زخم را کند می کنند. همچنین ، باعث تحریک شکم شده و مشکلات گوارشی را به همراه خواهند داشت و به طور کلی  تاثیر منفی را بر روی فرایند بهبود بر جای خواهند گذاشت.

غذاهای فرآوری شده ، غذاهای بسیار سرد و بسیار داغ ، غذاهای شور و نوشیدنی هایی از قبیل الکل ، کافئین ، قهوه و چای نیز جزو مواردی هستند که باید در طول دوره ریکاوری از مصرف آنها اجتناب نمود.

ورزش های هوازی بعد از عمل بینی

وقتی سخن از ورزش های هوازی مثل دوچرخه سواری ، ایروبیک یا دویدن بعد از جراحی بینی به میان می آید ، باید بعد از رینوپلاستی ، تا مدتی اجتناب کنید. این ورزش ها باعث بالا رفتن فشار خون شده و می تواند باعث افزایش خطر عفونت و بر جای ماندن نتایج بد شود.

همچنین ممکن است بینی دچار آسیب دیدگی شود بنابراین فعالیت های سنگین نیز تا 4 الی 6 هفته بعد از جراحی ، ممنوع می باشد. بعد از 3 الی 4 هفته می توانید پیاده روی را آغاز کنید. بعد از هفته ششم نیز  رفتن به باشگاه ، دویدن و دوچرخه سواری بلا مانع است. ولی ورزش هایی از قبیل فوتبال ، هاکی ، کیک بوکسینگ و ورزش هایی که احتمال وارد آمدن ضربه به بینی در آنها زیاد است باید حداقل تا سه ماه مورد اجتناب قرار گیرد.

آیا رینوپلاستی بر روی نفس کشیدن از راه بینی اثر می گذارد؟

نکته ای که بعد از جراحی بینی متوجه آن می شوید ، تغییری است که در تنفس از راه بینی اتفاق افتاده است. اغلب در طول یک دوره 6 ماهه به دلیل متورم بودن بینی ، تنفس از راه بینی اندکی دشوار خواهد بود. بعلاوه انتظار این را هم داشته باشید که گاهی خرخر کنید یا بوها یا مزه ها را به خوبی احساس نکنید. بعد از 6 ماه ، این علائم به مرور بهبود یافته و نهایتاً رفع می شوند.

به طور کلی ، فرایند رینوپلاستی که به دست یک جراح خوب انجام شده باشد ، می تواند تنفس از راه بینی را بهبود بخشد ، ولی اگر این فرایند به دست یک جراح بی تجربه سپرده شود ، ممکن است بدون توجه به چارچوب عملکردی یا فانکشنال ، مجاری بینی تا اندازه ای تنگ شود که تنفس از راه بینی را با مشکلاتی روبرو کند.

آیا جراحی عملکردی بینی بر روی چهره تأثیر می گذارد؟

یک جراح خوب معمولاً جراحی زیبایی بینی را با جراحی عملکردی بینی به طور همزمان انجام می دهد. جراحی عملکردی بینی به بیمار کمک می کند تا از مشکلات تنفسی به صورت مادام العمر رهایی یابد. اما یک جراح خوب برای ایجاد احساس خوشحالی در بیمار از چهره خود ، به همراه جراحی عملکردی بینی ، جراحی زیبایی را نیز انجام می دهد.

آموزش چسب زدن بینی

جراحی بینی بازیگران

بسیاری از چهره های مشهور سینما و تلوزیون ، تحت عمل زیبایی بینی قرار گرفته اند که البته در اینجا باید اشاره کنیم که برخی از آها صحت این موضوع را تائید نکرده اند. جراحی بینی تنها در میان بازیگران زن شایع نبوده و بازیگران و چهره های مشهور مرد نیز شامل تعداد افراد بسیاری می شود. برخی بازیگران نیز معتقدند بینی آنها یک شاخصه مهم محبوبیت چهره آنها بوده و علیرغم وجود ایرادات آشکار ، هیچ علاقه و اعتقادی به قرار دادن بینی خود تحت عمل جراحی ندارند.

عوارض جراحی بینی

عوارض جانبی بعد از عمل بینی ، یکی از بخش های اجتناب ناپذیر در طول فرایند محسوب می شود. بمنظور به حداقل رساندن این عوارض جانبی ، انتخاب یک جراح خوب و حرفه ای بینی ، امری الزامی محسوب می شود. دکتر اسماعیل شیرزادگان ، بهترین جراح بینی تهران در تشریح عوارض جانبی بعد از این فرایند زیبایی به ذکر موارد زیر می پردازد:

 • واکنش به بیهوشی پس از عمل زیبایی بینی 

انجام عمل بینی اغلب تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. این احتمال بالقوه وجود دارد که بدن بیمار به داروی بیهوشی واکنش نشان دهد. البته این عارضه در موارد بسیار نادر اتفاق می افتد و به راحتی توسط متخصص بیهوشی ماهر و با تجربه قابل کنترل می باشد. بمنظور به حداقل رساندن احتمال بروز این عارضه ، پزشک در طول جلسه مشاوره ، با بررسی سابقه کامل پزشکی بیمار ، امن ترین شرایط را برای اجرای فرایند برای بیمار خود فراهم می آورد.

 • تورم پس از جراحی بینی

با توجه به اینکه غضروف ، استخوان های ظریف و بافت نرم بینی در طول عمل بینی ، دستخوش تغییراتی می شوند ، تجربه کردن تورم و کبودی کاملاً طبیعی می باشد. درد اولیه ، بسیار جزئی می باشد و می توان آن را با داروهای مسکن مدیریت نمود. گاهی شدت درد افزایش پیدا می کند و پزشک در کنترل این شرایط ، پیشتر ، داروهایی را برای بیمار خود تجویز می کند. دکتر اسماعیل شیرزادگان ، چسب زدن به بینی را یکی از راهکارهای مفید برای کمک به وارد آوردن فشار در سطح ملایم به بینی و به بیرون راندن مایعات به دام افتاده و کمک به کاهش سطح تورم ، مورد اشاره قرار می دهد. اگر فیبرهای کلاژن در بافت اسکار به زمان بیشتری برای ترمیم نیاز داشته باشند ، احتمال بروز تورم بیشتر ، قابل انتظار خواهد بود.

 • کبودی بعد از عمل بینی

کبودی اطراف چشم ها نیز یکی دیگر از عوارض جانبی قابل انتظار در طول هفته اول تا دوم بعد از عمل بینی می باشد ولی گاهی از بین رفتن آن به مدت زمان بیشتری نیاز دارد. مدت ماندگاری بیشتر کبودی با سن بیمار یا مصرف داروهای رقیق کننده خون ، رابطه مستقیم دارد.

 • عفونت بعد از عمل زیبایی بینی 

برای کنترل و پیشگیری از بروز عفونت بعد از جراحی بینی ، آنتی بیوتیک تجویز می شود. اگر برای تغییر شکل بینی از ایمپلنت استفاده شده باشد ، احتمال واکنش نشان دادن بدن در تلاش برای پس زدن ایمپلنت ، بعنوان یک شی ء خارجی وجود خواهد داشت. استفاده از ایمپلنت توسط یک جراح خوب بینی با تدابیری اجرا می شود که خطر عفونت را برای بیمار به همراه نداشته باشد.

 • خونریزی بعد از عمل جراحی بینی

خونریزی یکی دیگر از عوارض جانبی قابل انتظار در جراحی بینی محسوب می شود. خونریزی معمولاً در طول چند روز اول بعد از جراحی اتفاق می افتد و با تلاش رگ های خونی برای ترمیم خود ، از شدت آن کاسته می شود.

 • بی حسی پس از عمل دماغ

بی حسی لب بالا نیز یک عارضه جانبی نرمال رینوپلاستی محسوب می شود که به دلیل آسیب دیدگی اعصاب حادث می شود و با ترمیم تدریجی اعصاب ، این حس به حالت نرمال خود باز می گردد.

به حداقل رساندن عوارض جانبی بعد از عمل بینی ، تا حد زیادی به مهارت و تجربه جراح بینی وابسته است.

هزینه جراحی بینی در تهران

عوامل تاثیر گذار در هزینه نهایی جراحی بینی در تهران و شمال تهران شامل هزینه های قبل از عمل ، هزینه مربوط به دستمزد جراح و هزینه های بعد از عمل می شود.

هزینه های قبل از عمل شامل هزینه تست خون ، آتلیه جهت گرفتن عکس از بینی ، و در صورت نیز ، عکس سی تی اسکن می باشد.

هزینه مربوط به دستمزد جراح نیز مواردی از قبیل تجربه و تخصص جراح ، دامنه مشکلات بینی ، موقعیت جغرافیایی مرکز درمان ، هزینه متخصص بیهوشی و تعداد جلسات برای معاینات را شامل می شود.